fallback

Бягайки от хаоса, инвеститорите се насочват към популистка Източна Европа

Търговските заплахи, санкции и геополитически рискове доведоха до отдръпване от дълга с висока доходност в Русия и Турция

10:51 | 17.04.18 г. 5

Източна Европа, дом на нова класа нелиберални лидери в рамките на Европейския съюз, се превръща във фаворит за инвеститорите на развиващите се пазари, след като търговските заплахи, санкции и геополитически рискове доведоха до отдръпване от дълга с висока доходност в Русия и Турция. Облигациите от Полша до Унгария бият конкурентите си този месец, коментира Bloomberg.

Подновената глобална волатилност тества решителността на инвеститорите да се придържат към облигации в местни валути, които преди бяха любими на пазара. Руските облигации и рублата се сринаха, след като САЩ заяви, че ще разшири санкциите си, а напрежението в Сирия миналата седмица се засили.

Турската лира също се влияе от гражданската война в Сирия, както и от местната парична политика, която мнозина смятат за твърде хлабава. За разлика от тях, пазарите от Централна Европа все още печелят от неинфлационния растеж и охлаждането на политическите напрежения.

„Сегашната несигурност в Русия и Турция определено прави Централна и Източна Европа относително „по-безопасно“ място“, коментира Естер Лоу, мениджър на дълга на развиващите се пазари в Amundi - компания, която е най-големият мениджър на активи, управляваща 1,4 трлн. евро. „Смяната на активите вероятно ще се случи в полза на ЦИЕ, особено ако нямаме Европейска централна банка, подкрепяща затягане на паричната политика“, казва експертът.

Предпочитанията на Лоу са към полските облигации в момента.

Източноевропейският дълг с ниска доходност намира подкрепа в сравнително ниската инфлация, която спомага за отлагането на перспективите за по-стегната парична политика. Централните банкери в Полша дори флиртуват с идеята отново да намалят лихвените проценти. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа спадна под 3% за първи път от 2016 г. през миналата седмица.

В Унгария, където централните банкери обещават да поддържат разходите за кредитиране на рекордно ниски нива за продължителен период от време, миналата седмица агенцията по дълга продаде най-големия брой облигации при конкурентна продажба от 2014 г. насам. Чуждестранната собственост на дълга е скочила до най-високите нива от ноември 2016 г.

Политическият риск също спада в голяма част от източната част на ЕС. Новият министър-председател на Полша Матеуш Моравецки например се опитва да реши спора с Европейската комисия по съдебната реформа, който заплашва да отнеме правото на глас на страната в ЕС. Огромната победа на унгарския популист Виктор Орбан на парламентарните избори този месец обещава продължаване на фискалната предпазливост и приемственост на политиките, макар че някои инвеститори изразяват опасения за по-нататъшното подриване на демокрацията и върховенството на закона.

„Със сигурност ще има елемент на търговия със сигурни активи, която вероятно ще се наблюдава както в страните от Централна и Източна Европа, така и в някои части на Латинска Америка“, коментира Симон Куихано-Еванс, стратег за развиващите се пазари в Legal & General Investment Management, която управлява активи за около 200 млрд. паунда. „Геополитическият риск бе по-специфичен или концентриран досега“, допълва анализаторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:07 | 14.09.22 г.
fallback